Rozhovor: Laura Miss7_náramky s příběhem

Není ze mě novinářka, stále zůstávám věrná copywritingu. Jen svou cestu rozšiřuji o podporu pro začínající podnikatelky. Možná jste zaznamenala můj první rozhovor s podnikající mámou Zuzkou Vitkovou. Vysílala jsem ho na své facebookové business page Anna Pírová: Když děti spí, píšu a podívat se na něj můžete tady. Jako další inspirativní příběh bych vám chtěla představit tým Laura Miss7_náramky s příběhem.

Laura Miss7

Ahoj Ivano, nejdříve bych chtěla poděkovat, že ses rozhodla podělit o svou cestu ke značce Laura Miss7_náramky s příběhem. Jak bys ji představila někomu, kdo ji vůbec nezná?

Jsme dvoučlenný tým dcera a mamka. Proč Laura Miss7_náramky s příběhem? Protože hlavní tvůrkyni je 7 let. Laurinka vyrábí korálkové náramky, které navléká v rámci své oční terapie. Je totiž tupozraká a navlékání korálků (při nasazeném okluzoru) jí pomáhá v procvičování oka. Pocházíme z menšího města na severu Čech. Laurinka má tříletého brášku, který půjde do školky v září (jsem s ním tedy zatím doma) a Lola bude nastupovat do druhé třídy.

Jak vaše značka vznikla? Měla Lola ráda šperky už od mala?

Impulzem k nápadu, potažmo značce, byla kontrola u oční lékařky, jejíž výsledek mě velmi zklamal. Byla to již třetí kontrola za sebou (cca v období jednoho roku), kdy nedošlo k žádnému zlepšení. Rok nošení okluzoru (6 hodin denně), a žádný posun. Navíc prognóza pro zlepšení ve věku 7 let je již velmi malá (ideální je ve věku 2-4 let). Byla jsem z toho velmi smutná a zoufalá. Vyhledala jsem si telefonní čísla, obvolala několik očních klinik a požádala je o konzultaci. Všichni se shodli, že to v tomto věku půjde velmi pomalu, ale ať neztrácíme naději a zkusíme nějaké tvoření s drobnými předměty.

Laura řeší oční vadu navlékáním korálků

S Laurinkou jsem si promluvila o tom, že je opravdu velmi důležité zabrat a ona to pochopila. Slíbily jsme si, že se jen tak nedáme, zabereme a příští kontrola bude mít lepší výsledky. Začala skládat malé puzzle, lego, vymalovávat drobné omalovánky, ale nejvíc ji chytlo navlékání korálků. Už dříve občas vyráběla náramky panenkám. Laurinku od malička bavily šperky, ale ty moje. Zasedla k mému toaletnímu stolku a už to začalo…

Co je to tupozrakost? Na vysvětlenou pro nás, kdo vůbec nemáme představu, o jaké postižení jde.

Tupozrakost (amblyopie), také líné oko (z angličtiny lazy eye), znamená, že vidění na jednom oku je výrazně snížené (rozmazané) a nevnímá hloubku obrazu. Dítě vidí prakticky jen jedním okem. Mozek se slabým okem nespolupracuje a vyřazuje ho. Nelze to léčit operativně. Tupozrakost je možné léčit, pouze dokud není ukončen vývoj zraku dítěte, což bývá přibližně kolem 7. roku věku. Pokud se díky včasné terapii nenaváže spojení mezi mozkem a okem, dojde k trvalému poškození zraku. V dospělosti je tato vada neodstranitelná.

Vidíš za dobu navlékání korálků u své dcery nějaké zlepšení?

Ano, na poslední kontrole u oční lékařky jsme zaznamenaly malé zlepšení. Byly jsme nadšené ze skvělé zprávy. Celý předešlý rok jsme totiž stagnovaly a bylo velmi ubíjející sledovat, jak dítě roste a dostává se do věku, kdy se naděje na zlepšení rapidně snižuje. Tento malý posun tedy nám dodal naději a ujištění, že jsme se vydaly správným směrem.

Kolik času Lole trvá, než vyrobí jeden náramek?

Laurinka nejprve vymýšlí design, kdy má korálky na podložce s kruhovým výřezem a všelijak je prohazuje, vyměňuje za jiné barvy, různě kombinuje. Samotné navléknutí náramku jí zabere cca 15 minut. Člověk se zdravýma očima to má za chviličku, ale navlékání jen s jedním okem, a navíc s rozmazaným viděním, jde pomalu.

Lola navléká korálky

Jak vypadá vývoj náramku od prvního nápadu až po cestu k novému majiteli?

Kombinace si vymýšlí Laurinka sama. Já někdy zahlédnu na internetu inspiraci, kterou jí ukážu. Stává se to ale velmi málo a ona si to stejně nakonec udělá podle svého. Někdy máme náramek na přání, kdy já vykomunikuji preferovaný barevný odstín a druh korálků a Laurinka udělá návrh. Z 99 % jsme se trefily na první pokus a nemuselo se nic upravovat, což samozřejmě není vůbec žádný problém, naopak vítáme připomínky od zákazníků a našim přáním je, aby se jim jejich náramek na sto procent líbil. Proto tu jsme, abychom udělaly všechno pro zákazníkovu spokojenost. To je naší odměnou. Navíc do organzového pytlíčku k náramku ještě vkládáme malý letáček s poděkováním.

Jak vše zvládáš, když jsi na mateřské s mladším dítkem? Máš nějaké rady pro time management?

Přes den funguji stylem „urvi si volnou chvilku“, která ale ve finále vypadá následovně: 5 minut práce, “Mááámííí, kde mám náklaďák?” Dalších 5 minut práce: “Mááámííí, já mám žízeň.” Znovu 5 minut práce: “Mááámí…” atd. Věnovat se něčemu delší dobu než 5 minut je možné, pouze po večerce. Laurinka je samostatná a náramky si přes den navléká sama, já jen zavazuji uzlíky. Ale domácí výuka byla poměrně velká výzva, to asi pro každého.

Co pro tebe bylo nejtěžší naučit se na začátku propagace náramků?

Založení stránky je hotové během chviličky, ale jak tam dostat ty fanoušky? To mi dlouho vrtalo hlavou. Začínala jsem s nulovými znalostmi. Ze začátku jsem nebyla tolik aktivní, protože jsem ani nevěděla, co mám vlastně dělat. Byla to pro mě úplná neznámá.

Učila jsem se za pochodu.

Vyhledávala jsem články o podnikání, koukala na videa, vstoupila do několika FB skupin podporujících ženy podnikatelky, kde jsme se také my dvě potkaly. Zapisovala jsem si poznámky a krůček po krůčku nabývala nové znalosti. Nafotila jsem pár fotek, nasdílela je do několika prodejních skupin a čekala, co se bude dít. Samozřejmě se nedělo nic. Náhodou jsem narazila na aplikaci Pages Manager a zjistila, že u příspěvků, které lidé „lajkují“, je možnost těm konkrétním lidem poslat pozvánku, aby se stali fanouškem stránky. Tím jsem začala na stránku pomalu dostávat fanoušky.

Ať náramek rozjasní každý váš den.

Máš osvědčené marketingové tipy, které ti při prodeji pomáhají?

Dobře funguje zveřejnění opravdu dobré reference, to se ale neděje každý den. V mém případě se to stalo jen jednou, ale po té následovala taková malá lavina. Bylo to ale také tím, že jsme se zrovna trefily do konce školního roku a v příspěvku byly zmíněny náramky pro paní učitelky. Následovalo pár dní, kdy jsme měly napilno. Hlavně nás to zaskočilo nepřipravené. Další zkušenost: sledovat kalendář a předvídat.

Pomohlo ti ujasnit si, kdo je tvá cílová skupina?

Ano, teď vím, kdo je moje cílová skupina, nějak se to samo vykrystalizovalo. Pomohlo mi uvědomit si, kdo to je. Tím, že zpětná vazba je pozitivní, jsem se trochu uvolnila a více začala věřit tomu, že to, co dělám, dává smysl.

Jak se k tvorbě Miss7 staví tvé okolí? Podporuje tě, nebo si myslí, že na tupozrakosti své dcery chceš vydělávat peníze?

Nejbližší rodina i přátelé nás podporují. Zpětná vazba od zákaznic je velmi pozitivní. Chválí jak ideu projektu, tak samotnou Laurinku a její šikovnost. Máme i zákaznice, které nakupují opakovaně. Velmi nás to těší. To propojení je úžasné. Ženy nám dávají zpětnou vazbu, že je nabíjí energie, kterou Laurinka do tvorby náramků vkládá, že do toho dává kus sebe. Několikrát se nám stalo, že jim vůbec nezáleželo na vzhledu náramku. Věděly, že náramek je vyrobený s láskou, a to pro ně bylo to hlavní. Záměrně nechaly vzhled na Laurinčině fantazii a náramek chtěly jako překvapení. Hrozně moc nás to hřeje u srdíčka a moc si všech našich zákaznic vážíme. Jsou to úžasné ženy.

Co mám udělat, když si chci náramek objednat na míru, nebo koupit už hotový náramek?

Se zákazníky komunikujeme přes Messenger. Stačí poslat zprávu na Laura Miss7_náramky. Další kontakty jsou uvedeny na stránce. Na výběr jsou náramky již hotové, které jsou nafoceny ve fotoalbu nebo lze vyrobit náramek na přání. Domluvíme se na preferovaném barevném odstínu, přívěsku atd. U dětí je ideální přeměřit zápěstí krejčovským metrem. Není třeba přidávat žádnou rezervu, stačí změřit čistě jen zápěstí. Rezervu si přidáme samy.

Kde vidíš značku Miss7 za 5 nebo 10 let?

Rády bychom se dostaly více do povědomí lidí. Potěší nás každý náramek, který udělá radost. Laurinka se se svojí značkou již sžila, moc ji to baví a naplňuje. A já budu její plnou oporou. Společnými silami se pokusíme růst a rozšiřovat sortiment. Již brzy máme v plánu rozšířit nabídku o náušnice, které budou barevně sladěny s náramky.

Máš nějaké životní motto?

V poslední době se mi velmi zalíbilo toto: “Ať už si myslíš, že to dokážeš, nebo si myslíš, že to nedokážeš, v obou případech máš pravdu.

Chceš ještě něco vzkázat čtenářům blogu Když děti spí, píšu?

Pokud mají svůj sen začít podnikat, aby neztráceli příliš mnoho času čekáním na ideální okamžik. Aby se nebáli a udělali ten první důležitý krok. Všechno se samo vykrystalizuje a cesta se sama ukáže. Víra dokáže mnoho. Držím pěsti.

Ivano, velice děkuji za rozhovor a přeji vám, ať se vám daří s náramky a ať Lauře se lepší zrak

A co teď?

Chcete být ve společnosti žen, jako je Ivana? Přidejte se k nám do skupiny na Facebooku Když děti spí, rosteme. Pravidelně zde zveřejňuji téma na měsíc a úkol na týden. V rámci těchto cvičení si můžete ujasnit, jestli je podnikání cestou i pro vás. Najdete zde potřebné informace i v případě, že jste se rozhodla začít podnikat, ale nevíte čím začít. Podporuji tu začínající podnikatelky, aby se na cestě neztratily samy sobě a postavily svému podnikání pevné základy.
Můžete také využít online konzultaci, kde se budu věnovat pouze vám celou hodinu. Povídat si můžeme na téma začátků podnikání, copywritingu i marketingu.

Pokud se vám tu líbí, dejte o tom vědět ostatním. Sdílení povoleno!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *